Automatizace výrobních procesů: Budoucnost, či současnost?
Nižší provozní náklady, výrazné zkrácení doby výroby a v důsledku toho lepší využití potenciálu společnosti. To jsou jen některé z výhod automatizace výrobních procesů.
Budoucnost tohoto odvětví již závisí na stupni automatizace. Tento trend se nezpomalí, naopak získá dynamiku. To nutí konkurenci k akci. Závod o finanční výsledky, efektivitu, snížení výrobních nákladů ve srovnání s nárůstem výnosů nutí stále účinnější automatizaci. Jak se to promítá do každodenní reality produkce? Účinky, na které se můžete spolehnout při správně vyvinuté automatizaci procesů, jsou mimořádné.
Například: Nejpůsobivější je kombinace času potřebného pro správné profilování jedné trubky. Zatímco v manuálním režimu trvalo asi 20 minut, a to za předpokladu, že za proces je odpovědný kvalifikovaný zaměstnanec, během automatizace výrobního procesu byl čas omezen na jednu minutu. Investice do rozšíření linky a změny jejího charakteru se přímo promítají do efektivnosti společnosti. Důležité je, že proces se zrychluje současně se zvyšováním kvality.
Co zahrnuje automatizace výrobních procesů?
Automatizace výrobního procesu v průmyslu není jen otázkou účinnosti a rychlosti zpracování objednávek, a to díky provozním schopnostem strojů, ale také díky účinnějšímu řízení. V situaci, kdy kvalita a konečné hodnocení produktu mají pro transakci klíčový význam, jsou chyby a dohledy nepřijatelné. Automatizace výroby se stále více rozšiřuje o pozice, které nejen nahrazují lidský faktor během samotného výrobního procesu.
Je obvyklé vybavovat strojní parky rozsáhlými řídicími systémy, které mohou automaticky detekovat jakékoli detaily, jež se liší od přijaté normy. Před zabalením jsou blokovány a eliminovány. Nejde jen o splnění stále přísnějších norem EU, ale také o skutečné úspory, kdy se minimalizuje riziko stížností, vratek, nespokojenosti konečného příjemce.
Výhody automatizace výroby
Jako nezpochybnitelná výhoda automatizace výrobního procesu, bez ohledu na to, zda je implementována ve velké společnosti, nebo malé místní společnosti, se také ukáže individualita. Jedná se vždy o projekty vytvořené s konkrétním příjemcem a zaměřené především na jejich specifičnost činnosti. Zatímco konečný produkt je typickým a spíše standardním řešením, postačuje malá modifikace připravených technologií. Důležité je, že automatizaci předchází nejen analýza předpokladů, nákladů nebo variant, ale také čistě praktická řešení, tedy např. tvorba prototypů, které ilustrují nové technologické možnosti.