Investice do dluhopisů: Jaké jsou výhody a nevýhody?
Pokud máte nějakou tu tisícovku nebo ještě lépe desítky tisícovek nazbyt a rádi byste je nějak efektivně rozmnožili, ovšem s minimem práce, můžete je zkusit investovat. Díky tomu, že se dnes ekonomice daří, možností, kam vecpat peníze s tím, že se vám rozmnoží, je více než dost. Ne všechny však jsou natolik solidní, aby se vám vyplatilo do nich jít. Vždy, když do něčeho investujete své peníze, jdete do určitého rizika, avšak ne pokaždé to musí být risk vysoký.
V případě investice do dluhopisu, a to ať už státního nebo soukromého, máte obecně vyšší šanci, že své finance neproděláte než v jiných případech. To ovšem neznamená, že se jedná o záležitost, která má jen výhody. Jsou zde samozřejmě i zápory. Nejprve se ale podíváme na klady.
Proč ano?
Jak už bylo naznačeno výše, investice do dluhopisů znamená vysoké záruky toho, že se vám peníze vrátí, a to ještě rozmnožené o další korunky. Samozřejmě, že vždy existuje jistá míra rizika, ale není v tomto případě kdovíjak vysoká.
Chcete-li ji snížit ještě o něco více, nenakupujte korporátní dluhopisy, ale zaměřte se na státní. U nich budete mít takřka stoprocentní jistotu, že neproděláte. Ovšem musíte se rovněž připravit na to, že ani příliš nevyděláte. Na velké zbohatnutí to tak není, ale k mírnějšímu rozmnožení vašich financí se jedná o takřka ideální způsob.
Proč ne?
Na koupi státních dluhopisů zapomeňte v případě, že chcete rychle zbohatnout. Nejenže to nebude rychle, ale rozhodně se tímto způsobem nedostane ani k plíživému zbohatnutí.
Daleko výhodnější jsou korporátní dluhopisy, ale u nich můžete tratit snadněji než u státních. Ceny dluhopisů totiž mohou začít poměrně jednoduše klesat, čímž budou klesat i vaše bezpracné příjmy, třeba díky stoupajícím úrokový sazbám. Ke snížení příjmů může také výrazným způsobem přispět i zvýšená inflace, případně pokles ratingového hodnocení.