Nová fasáda - klidně sklo nebo plast
Pokládáte si otázku jakou vybrat fasádu? Pokud ano, jistě víte, že odstínem to nekončí. Na trhu jsou totiž různé druhy fasádních systémů a také dekorací, tedy fasádních profilů, díky kterým se dokážete odlišit od sousedů.
Fasáda dělá dům domem a asi nikdo ji nechce mít ošklivou, rozpraskanou nebo vybledlou. Výběr nového kabátku pro dům není nic jednoduchého i z hlediska ekonomičnosti. Novou fasádou dosáhneme také menších úniků tepla a díky tomu docílíme finanční úspory za vytápění. Kromě klasického polystyrenu existují také fasády skleněné.
Fasáda a její funkce
Jedná se o vnější stranu budovy, konkrétně pak její konečnou úpravu. Bývá také narušena okny a vchody a členěna různými architektonickými prvky, například fasádními profily. Dělí se na hlavní fasádu, která je pochopitelně honosnější a architektonicky propracovanější než například zadní část do zahrady. Mnohé fasády mají historickou hodnotu a bývají památkově chráněny. O důležitosti nemusíme zcela vůbec pochybovat, protože kromě estetické funkce zastává také izolační, která je stejně důležitá.
Typy fasádních systémů
Fasádní systémy se dělí na:
- kontaktní,
- bezkontaktní.
Co se týká kontaktního systému, jedná se o aplikaci polystyrenu prostřednictvím lepidla na obvodovou konstrukci domu. Tento úkon si však žádá "ochrannou" vrstvu v podobě krycí omítky a fasádní barvy, podobně jako lak na karoserii. Omítka je směs, která obsahuje vodu a další aditiva pro zlepšení užitných vlastností. Druhou skupinu jsou bezkontaktní fasádní systémů, jejichž výsadou je způsob aplikace na dům. Stačí je totiž pouze zavěsit. Taková fasáda poté působí neotřele a přitom splňuje všechny požadavky, které jsou na fasádu kladeny. Materiálem může být například i sklo či plast.
Omítky a jejich výběr
Mnohdy je nejobtížnějším úkonem při realizaci nové fasády výběr odstínu a typu omítky. Nejpoužívanějším druhem je tzv. tenkovrstvá omítka, která se dělí na:
- Minerální omítka - suché směsi, které je potřeba na stavbě ještě rozředit do tekutého stavu. Výhodou je vysoká paropropustnost a poměrně nízká cena. Nevýhodou je však nutnost ponechat omítku vyzrát než dojde k aplikaci nátěru.
- Organická omítka - patří mezi nejpoužívanější druh, který je vysoce odolný vůči mechanickému poškození nebo tvorbě trhlin.
- Silikonová omítka - nejvýhodnější variantu povrchové úpravy budov s dlouhou životností a vysokou paropropustností.
- Silikátová omítka - nejčastější použití u zateplovacích systémů, vyžaduje však dobře připravený podklad.