Jak probíhá renovace a čištění uměleckých děl
Zajímalo vás někdy, jak se nakládá s nalezeným uměleckým dílem? Nebo jak se restauruje po staletí chátrání? Překvapilo by vás, že se občas na umění aplikuje laserové čištění?
Obrazy v galeriích
Některé obrazy, které jsou uchovány již po staletí, mohou být velmi obtížně viditelné. Vliv na to má špatné zacházení, nedostatečná ochrana a úschova a dlouhodobé vystavení prachu, kyslíku a slunečnímu záření. Podle typu malby buď obraz celkově ztmavne, praská, nebo barvy vyblednou.
Profesionální restaurátoři mají několik postupů, který vede k dokonale obnovenému dílu, který pak vidíme na zámeckých stěnách.
Restaurátoři uměleckých děl upozorňují na různé druhy poškození a na velké množství postupů, jak je obnovovat.
Celý postup je velmi náročný a vyžaduje velké množství informací o historii, samotném autorovi a jeho technikách a umění samo o sobě. Kromě čištění a úprav pláten musí totiž občas proběhnout dodatečné barevné úpravy, které musí působit naprosto přirozeně.
Musí být provedeny stejným náčiním, barvami a technikou, aby nebyly viditelné. Na konci se obraz konzervuje, chrání, a cestuje zpátky na své původní místo.
Pokud se tedy nejedná o jemné otření obrazu čistou prachovkou, možná zainvestujte a dejte své děděné dílo do péče skutečného odborníka.
Jak je možné, že laser nepoškodí obraz?
Laser funguje s naprostou přesností podle toho, jak ho nastavíme. Neexistuje tedy možnost, že by laser sám od sebe vyčistil něco jiného, než má. Různé druhy a intenzity laseru jsou nastavené na různé druhy znečištění. Podobně jako u čištění plastových a nerezových povrchů laserem, probíhá několik cyklů čištění a v každém se čistí do jiné hloubky, jiné znečištění