Základní informace o plastech
Plast je dnes jeden z nejvyužívanějších materiálů snad ve všech oblastech, které si dokážete představit. Je levný a má tolik variací, že se jeho výroba lidem prostě vyplatí. Představme si ale plasty o něco blíž.
Plastické hmoty, neboli plasty jsou polymerní materiály, které mohou být buď syntetické, nebo polosyntetické. Pokud nevíte, co jsou polymery, jsou to organické látky s vysokou molární hmotností. Plasty samy o sobě jsou odolné vůči teplu, tvrdé a pružné. Zároveň jsou jednotné, chemicky odolné, dobře zpracovatelné a také mají nízkou hustotu, což vede k nízké hmotnosti. Samozřejmě mají velké množství dalších vlastností a kdybychom je vyjmenovávali všechny, mohl by ten článek byl nekonečný. I přes to, že plasty mají tolik výhod samy o sobě, často se k "čistým" plastům přidávají další příměsi, které jejich vlastnosti ještě vylepšují, nebo je přizpůsobí ke specifickému využití.
Plasty můžeme dělit podle různých kritérií. V základě se dělí podle složení na vinylové, polyamidy, polyestery, polyuretany, fenoplasty a tak dále. Potom je můžeme dělit ještě podle zpracovatelnosti, teploty skelného přechodu, hustoty, typu polymerizace a v neposlední řadě podle dopadu na životní prostředí, což je v posledních letech hodně řešené téma.
Teď si můžeme říct něco k historii. Vůbec první plast vznikl na konci 19. století v Anglii, kde Alexander Parkes vytvořil umělou slonovinu, které se v chemii říká nitrát celulózy nebo také parkesin podle jejího vynálezce. Parkesin je ale pouze polosyntetický plast. Plně syntetický plast byl až bakelit, který byl vynalezen na začátku 20. století. Po první světové válce se objevil polyvinylchlorid neboli PVC a tím se plasty pořádně rozjely. Po PVC vznikl ještě nylon a to byla doba, kdy levný plat začal pomalu nahrazovat obyčejné, dražší materiály. Plasty jsou sice skvělý vynález, který nám usnadňuje každodenní život, ale je také třeba vědět, jak s ním nakládat. Je potřeba jej pořádně recyklovat a ne jen tak odhazovat všude, kde nás napadne. Určitě už jste viděli obrázky mořských zvířat chycených v plastových zbytcích. A to je ještě případ, kdy se setkání se špatně vyhozenými plasty vyšly dobře.
Co všechno se dá z plastů vyrábět? Když řekneme že skoro všechno, nebudeme přehánět. Když se podíváte kolem sebe, velká část věcí, které uvidíte, bude z plastu nebo z jeho modifikací. Sluchátka, lahve, obroučky brýlí, zahrazovací sloupky, Kim Kardashian, ploty, součásti aut, příbory a nádobí, polystyren a podobně.